W swoim czasie (gdy byłam świeżo upieczoną i niewiele wiedzącą mamą) dużo dałabym za przewodnik, który poprowadziłby mnie za rękę i powiedział o co chodzi z tą technologią w życiu dziecka, wyjaśnił czy posadzenie malucha przed ekranem szkodzi jego rozwojowi, a jeśli tak to dlaczego, a jeśli nie to jaki wiek jest ok dla dziecka…itp. itd.
W ogóle myślę, że gdyby tak w szkołach rodzenia zamiast zastanawiać się nad tym jaki krem do pupy będzie najlepszy dla dziecka to zacząć zapraszać na pogadanki specjalistów z różnych dziedzin? Wyobrażam sobie, że posłuchanie na temat etapów rozwoju dziecka, wyzwań emocjonalnych jakie nas czekają i jak sobie z tym radzić byłoby dla przyszłych rodziców bardziej przydatne.
Często słyszymy, że dzieci które rodzą się w dzisiejszych czasach są “cyfrowymi tubylcami” i w zasadzie nie rozróżniają one życia off-line od on-line. Ale co to dokładnie znaczy? Czy mamy się nie przejmować i nie stawiać żadnych granic? A jeśli te granice są, to jakie i kiedy je stosować?
Jeśli tak jak ja kiedyś teraz Ty zmagasz się z tymi pytaniami, dylematami i poczuciem winy to dziś mam dla Ciebie coś co może Ci pomóc. Przychodzę do Ciebie z 4 prostymi krokami, które pomogą Ci w momencie rozpoczęcia przygody twoich dzieci z ekranami. Nie wyczerpuję tu tematu nawet w kilku procentach, ale moim celem w tym momencie jest przekazać Ci taką pigułkę wiedzy, która pomoże Ci wystartować z poczuciem spokoju.
Szybki przewodnik – jak rozpocząć przygodę z bajkami w 4 krokach
- Poczekaj do około 2 roku życia.
Dlaczego do tego wieku? Bo takie są zalecenia światowych autorytetów w tej dziedzinie: Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) i Światowej Organizacji zdrowia (WHO). Mówi się o pierwszych 18 miesiącach do najlepiej 2 r.ż. z uwagi na to, że istnieją badania, które mówią, że w tym wieku dzieci niewiele wynoszą z kontaktu z technologią a najwięcej korzystają w relacji z drugim człowiekiem. Oprócz wieku dobrze jest też rozpatrzyć indywidualną dojrzałość i gotowość dziecka.
W tym okresie życia zupełnie osobnym przypadkiem i inaczej traktowane są rozmowy wideo. Rodzinne spotkania online są nawet zalecane w przypadku, gdy nie ma innej możliwości widzenia się z najbliższymi. Jeśli tylko maluchy mają obok siebie dorosłego, który towarzyszy im w ciągu całego spotkania, to taki czas jest dla nich niezwykle wartościowy. Jest to wspaniały sposób na interakcję i pogłębianie więzi z bliskimi osobami. - Skup się na treści nie tylko ilości.
Dla dzieci w wieku 2-5 lat AAP i WHO zalecają maksymalnie 1 godzinę dziennie czasu ekranowego. Aczkolwiek dobrze być świadomym tego, że w kręgach eksperckich odchodzi się od sztywnego limitowania czasu na rzecz jakości oglądanej treści i kontekstu całej sytuacji. Odmiennie będziemy patrzeć na 0,5 godziny czasu spędzonego na oglądaniu wątpliwej jakości filmików na YouTube a zupełnie inaczej na 1 godzinę czasu poświęconego na dobrze zaprojektowaną aplikację edukacyjną. Kontekstem różnią się też sytuacje kiedy dziecko ten czas spędza samotnie a kiedy ten czas jest wspólny z bliskimi osobami. - Starannie wybierz bajki.
Wybierz na początek bajki krótkie i spokojne, które posiadają wolne tempo akcji – czyli unikamy szybkich przejść i zmian klatek. Szukaj bajek, które są pozbawione nadmiernego hałasu i krzykliwych kolorów, oraz pozbawione są przemocy. I unikaj przerw reklamowych, młodsze dzieci nie są w stanie rozróżnić bajki od reklamy. I na koniec – wybierz też bajkę, którą będziesz w stanie znieść – uwierz mi gdy mówię, że niedługo będziesz ją znać na pamięć. - Ustal domowe zasady ekranowe.
Każda rodzina jest inna, ma odmienne wartości, możliwości i zasoby. Dlatego w zależności od tych wszystkich czynników zasady mogą się różnić, ale warto rozważyć takie uniwersalne jak:
- posiłki bez ekranów
- brak tv “idącego” w tle
- sypialnia wolna od ekranów
- min. 1 h przed snem nie puszczamy dzieciom bajek
- nie wykorzystywać ekranów do regulacji emocji
- nie traktować ekranów jako kary lub nagrody
Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże Wam w początkach swojej drogi z cyfrowym światem swoich dzieci.
Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash