Czy dzieci mogą uczestniczyć w spotkaniach online?

Czy dzieci mogą uczestniczyć w spotkaniach online?0

Żyjemy obecnie w dziwnych czasach. Współczesne pandemiczne realia nierzadko pozbawiły nas kontaktu z naszymi najbliższymi.

Z rozłąką można jednak sobie trochę poradzić dzięki spotkaniom on-line. Według AAP (Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej) dzieci w każdym wieku mogą uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach . Ogólne zalecenia są takie, że dzieci poniżej 2 lat nie powinny spędzać czasu przed ekranami. Ta zasada nie tyczy się spotkań on-line z najbliższymi. Jeśli tylko maluchy mają obok siebie dorosłego, który towarzyszy im w ciągu całego spotkania, to taki czas jest dla nich niezwykle wartościowy. Jest to wspaniały sposób na interakcję i pogłębianie więzi z bliskimi osobami, kiedy nie mamy opcji, by spotkać się osobiście.

I my takie spotkania on-line w czasach lock-downu regularnie organizujemy. Niesamowicie jest widzieć, jak dzieci reagują na drugą osobę za ekranem. Jak podejmują próby zabawy w chowanego, pokazują babci nowe książki, nowe ruchy taneczne – słowem, wszystko co jest dla nich ważne w danym momencie i chciałyby się tym podzielić z ukochaną babcią. Nie trzeba też pewnie podkreślać, jak ważne są te spotkania dla tej drugiej osoby, która też z utęsknieniem czeka na czas, kiedy będzie mogła zobaczyć rodzinę na żywo.

5 sposobów na urozmaicenie rozmowy on-line

Oczywiście dzieci jak to dzieci niekoniecznie znajdą przyjemność w takich spotkaniach, jeśli jedyne co zrobimy to posadzimy je przed ekranem i zostawimy samopas.

Dlatego, żeby te spotkania były dla nich atrakcyjne warto wprowadzić do nich elementy zabawy:

  1. Postaraj się by spotkanie było jak najbardziej interaktywne. Wypróbuj rymowanki, piosenki, tańce, zabawy palcami i gry, takie jak w chowanego, w których dzieci mogą uczestniczyć i bawić się ze swoim partnerem na ekranie.
  2. Użyjcie rekwizytów. Niech osoba po drugiej stronie ekranu przeczyta dziecku ulubioną książkę. Lub partner wideo może bawić się samochodzikiem, podczas gdy dziecko toczy swoje własne autko. Kukiełki i pluszaki to także świetne rekwizyty do wirtualnej wspólnej zabawy.
  3. Bądź „rękami” osoby na ekranie. Kiedy np. babcia „łaskocze” brzuszek Twojego dziecka, połaskotaj również jego brzuszek.
  4. Wyjaśnij wszelkie problemy techniczne. Powiedz dziecku, dlaczego połączenie zostało przerwane lub dlaczego partner wideo może się „zamrozić” na ekranie lub nie patrzy bezpośrednio na nas. W prosty sposób pomaga to dzieciom lepiej zrozumieć zarówno technologię, jak i samą interakcję z drugą osobą.
  5. Z czasem pozwól dzieciom przejąć wiodącą rolę w obsłudze sprzętu. Na przykład małe dzieci mogą nauczyć się dotykać zielonego przycisku, aby zadzwonić lub czerwonego przycisku, aby się rozłączyć.

Photo by Alexander Dummer on Unsplash

Related Posts

Leave a Reply