Moja przygoda z tą bajką zaczęła się jeszcze zanim miałam jakiekolwiek myśli o własnych dzieciach. Trafiłam przypadkiem na tę animację w języku rosyjskim, a że w tamtym momencie odświeżałam sobie ten język to z chęcią oglądałam dalej. I polubiłam tę serię. Wydawała mi się zabawna, miła dla oka, no i główna bohaterka była takim „złotym, radosnym dzieckiem”. Do czasu….
… gdy sama jestem już mamą, i to dwóch radosnych i żywych dziewczynek, i bliżej mi do Niedźwiedzia i jego desperackich prób poszukiwania świętego spokoju.
Masz i Niedźwiedź – fakty i ciekawostki
- Kim jest Masza? – Seria powstała na podstawie legendy rosyjskiej o małej dziewczynce i niedźwiedziu mieszkających wspólnie w leśnej chatce. A w naszej bajce Masza mieszka na stacji kolejowej w środku lasu nieopodal Misia, który jest emerytowanym cyrkowcem. Dziewczynka jest ciekawska, często psoci i ciągle wystawia cierpliwość Misia na próbę, który jest jej kochającym, samozwańczym opiekunem.
- Postać globalna: Masza jest oglądana na całym świecie. Według National Geographic do 2017 roku serial był oglądany w prawie każdym zakątku świata. W tym momencie został też już przetłumaczony na 42 różnych języków.
- Rekord Guinessa: Do 2016 roku Masza i Niedźwiedź to był jeden z zaledwie 20 filmów, którym udało się przekroczyć miliard wyświetleń na YouTube. 17 odcinek serii – „Masza i kasza” osiągnął 3,3 miliarda wyświetleń w styczniu 2019 roku, co zapewniło mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako: najczęściej oglądany film animowany na YouTube.
- Proces tworzenia: Tworzenie Maszy jest skomplikowane, czasochłonne i drogie. Jeden odcinek serialu trwa około siedmiu minut, a praca nad nim zajmuje 3/4 miesiące. Minuta produkcji i post produkcji bajki kosztuje ok. 50 tys. dolarów. Dlatego mimo ogromnej popularności odcinków jest relatywnie mało.
- Zarzuty psychologów: Mówi się o tym, że rosyjscy psychologowie nie są zachwyceni tą bajką. Są zaniepokojeni potencjalnym negatywnym wpływem zachowania Maszy na dzieci. Jednak zdaniem ekspertów problemem jest nie tyle sama seria, ile czas jej oglądania i bierność rodziców – czyli brak rozmów na temat bajki. Chodzi o to, że Masza zachowuje się źle i bezkarnie. Dzieci mogą uczyć się z jej zachowania i nie rozumieć, dlaczego robią coś złego.
- Propaganda polityczna: Znaleźli się krytycy, którzy Maszy przypisują szerzenie rosyjskiej propagandy. Brytyjski dziennik „The Times” przytacza słowa Anthony’ego Gleesa z University of Buckingham: „Masza ma energetyczny, nieprzyjemny charakter, ale jest zdecydowana. Zbyt wiele bierze na siebie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że zachowuje się jak Putin”. Brytyjski dziennik „The Times” przypomina też słowa Priita Hõbemägi, estońskiego wykładowcy z Uniwersytetu w Tallinie, który stwierdził, że postać Niedźwiedzia symbolizuje opiekuńczą Rosję i ma „zmienić wizerunek Rosji w umysłach dzieci z negatywnego na pozytywny”. Uważa też, że stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Estonii.
- Masza jest życiowa: Wielu rodziców podkreśla, że identyfikuje się z Niedźwiedziem w poszukiwaniu odpoczynku i świętego spokoju. A w Maszy widzą swoje dzieci, które po prostu są sobą. Żyją chwilą, wszystkim się zachwycają i próbują do swojego świata i zabawy wciągnąć dorosłych. Nie brzmi chyba tak źle?
Za i przeciw
Oczywiście gdy bajkę oglądam z córką, to pod innym kontem patrzę na treść. Poszukałam co inni mówią na temat tej animacji i oto co znalazłam:
Podając dalej za Today Parenting Team:
- Masza uczy dzieci umiejętności rozwiązywania problemów, a także umiejętności przyjmowania pomocy od przyjaciół i rodziny w razie potrzeby
- Masza uosabia także „dziewczęcą moc”, która jest świetną lekcją nie tylko dla małych dziewczynek, ale także dla wszystkich dzieci
- Gdy Niedźwiedź okazuje irytację zachowaniem Maszy, uczy że samotność i odpoczynek mają swoją wartość
- Niedźwiedź często okazuje miłość swoimi „niedźwiedzimi uściskami”
Oczywiście są też i głosy o szkodliwości tej bajki:
- Masza źle się zachowuje i jest nieposłuszna
- Często nikt nie lubi małej dziewczynki, a inne zwierzęta się przed nią ukrywają
- Przedstawia złe pomysły jako potencjalne rozwiązania problemów
Jeśli chodzi o moje podejście – nie mam większych złudzeń co do tej bajki. Nie udaję przed soba, że jest edukacyjna, bo według mnie nie jest. Moja córka ogląda ją, bo autentycznie przynosi jej radość i śmieje się do rozpuku oglądając przygody Maszy. Jednocześnie nie zauważyłam żeby po bajce była specjalnie pobudzona ani żeby jej zachowanie było gorsze. Bo dla mnie to klucz to wyboru bajek – obserwuję dziecko i na tej podstawie decyduję, czy może oglądać dalej czy nie.
foto: materiały prasowe