Czas ekranowy w czasach pandemii
Porozmawiajmy o ekranach. Ciągle słyszymy, że czas ekranowy jest problemem. Rodzice się martwią, gdy dzieci siedzą przed telewizorem, tabletem, komputerem, itp. Większość z nas prawdopodobnie w pewnym momencie miała poczucie winy z powodu „bajkowej niańki”.
Ale przypomnijmy FAKTY.
Na początku 2020 roku zamknęli nas w domach na dwa tygodnie – tak przynajmniej miało to wyglądać. Ile to w końcu trwało sami wiemy.
To czas, kiedy nie tylko baliśmy się o zdrowie swoje i najbliższych, ale też był to czas zwiększonego stresu.
Zamknęli szkoły. Zamknęli przedszkola. Dorosłym kazali pracować z domu. Co robisz gdy masz niemowlę, które musisz uśpić; przedszkolaka, który sam się dłużej nie pobawi; ucznia, któremu trzeba pomóc w obsłudze komputera i swoją własną pracę do zrobienia? Włączasz bajkę. Na 10 minut, 1h, 2h. Tak, żeby dało się w tym czasie ogarnąć. Albo złapać oddech.
Jasne, nie jest to łatwa sytuacja dla nikogo. Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej i martwimy się, że ten wzmożony czas ekranowy robi im szkodę.
Ale wiecie co? Niekoniecznie tak jest. Coraz więcej w kręgach eksperckich słychać o tym, że nie należy straszyć czasem ekranowym.
Na czym w takim razie się skupić?
1. Jakość ponad ilość
Większość ekspertów się zgadza, że to nie czas ekranowy jest najważniejszy ale to do czego nam służy. Sprawdź czy korzystanie z mediów sprawia dziecku radość, uczy je czegoś lub łączy z innymi ludźmi.
Weź pod uwagę, że:
1 godzina skrolowania Internetu to nie to samo co 1godzina oglądania filmu przyrodniczego.
1 godzina oglądania słodkich kotków na YouTube to nie to samo co 1 godzina wspólnej gry ruchowej na konsoli.
2. Walory edukacyjne
- dobrze dobrane treści mogą uczyć nasze dzieci
- granie w gry wideo może poprawić zdolności motoryczne i koordynację
- Internet, wiadomości tekstowe, wspólne gry online ułatwiają nawiązanie kontaktów i uczą komunikacji w społeczeństwie
3. Domowe zasady ekranowe
Pomagają nam utrzymać korzystanie z mediów w ryzach, ale nie muszą być sztywne i na zawsze. Zazwyczaj zmieniają się wraz z wiekiem dziecka, sytuacją (np. choroba, aktualna pandemia) i naszymi zasobami. To, że na jakiś czas zmieniliśmy zasady funkcjonowania na nowe nie znaczy, że nie możemy wrócić do starych. Rozmawiajmy z dziećmi i dużo im tłumaczmy. One naprawdę wiele rozumieją.
4. Relacje z bliskimi
W dzisiejszych czasach to dzięki rozmowom on-line mamy możliwość utrzymywać relacje z bliskimi, a szkolne dzieci z przyjaciółmi. Nie ograniczajmy im tego. Nawet najmłodsze dzieci mają z takich spotkań wiele korzyści.
5. Cyfrowe umiejętności
Chcemy czy nie, nasze dzieci żyją w świecie nierozerwalnie związanym z nowymi technologiami. Tu zależność jest prosta – im więcej różnych aktywności podejmujemy w Internecie tym większe zdolności cyfrowe zyskujemy.
6. Oficjalne rekomendacje
Są tylko zaleceniami.
Pamiętajmy, że najważniejszy jest kontekst w którym znajdujemy się my i nasze dzieci. Każda rodzina potrzebuje wypracować swoje własne optymalne podejście do mediów cyfrowych.
Korzystajmy z tego co nam podpowiadają eksperci, ale bądźmy elastyczni w razie potrzeby.
7. Szczęście dziecka
Nie zależy tylko od tego, jak długo czasu spędza przed ekranami. Na poczucie szczęścia składa się mnóstwo różnych rzeczy: rodzina, przyjaciele, ruch, jedzenie – nawet pogoda ma wpływ.
Jak długo zachowujemy równowagę w różnych aktywnościach to wszystko jest w porządku.
8. Zamiast liczyć dokładnie czas zadaj sobie te pytania:
- Czy moje dziecko jest fizycznie zdrowe i wystarczająco długo śpi?
- Czy moje dziecko utrzymuje kontakt z rodziną i przyjaciółmi (w jakiejkolwiek formie)?
- Czy moje dziecko jest zaangażowane i osiąga sukcesy w szkole?
- Czy moje dziecko realizuje zainteresowania i hobby (w jakiejkolwiek formie)?
- Czy moje dziecko bawi się i uczy się w trakcie korzystania z mediów cyfrowych?
Znajdźmy cyfrową równowagę i równie dużo rozmawiajmy o pozytywnych stronach technologii i mediów cyfrowych, bo przecież takie są i fajnie o nich wiedzieć.
A poza tym normalność do nas w końcu wróci. I nawet jeśli w tym momencie straciliśmy idealną dla nas równowagę w użyciu mediów cyfrowych, to znajdziemy ją na nowo.