Na pewno przyjdzie kiedyś taki moment, że dziecko zobaczy na ekranie coś co je przestraszy lub po prostu przesadnie poruszy w jakiś sposób.
Może się to zdarzyć gdy oglądnie program przeznaczony dla dorosłych lub starszych dzieci.
Ale może to się zdarzyć nawet w przypadku bajki starannie wybranej. Dzieci mają różną wrażliwość i mogą nawet w przypadku programu przeznaczonego dla najmłodszych doświadczyć zbyt gwałtownych emocji.
Przykładem są tu moje własne dzieci. W przypadku starszej córki przygodę z bajkami zaczynaliśmy z serią Puffin Rock. Cudowna bajka dla najmłodszych, która ogromnie podobała się nam obu. Gdy wprowadzałam drugą córkę w świat bajek też zaczęłam od tej pozycji. I co się okazało? Zaczęła płakać podczas seansu, ponieważ było dla niej za dużo emocji. Coś co się sprawdziło dla jednej niekoniecznie jest dobre dla drugiej. I to jest ok. Każde dziecko ma inną wrażliwość, a w bajkach na szczęście można teraz przebierać.
To w takim razie co zrobić w takich przypadkach, gdy dziecko się czegoś przestraszyło i jak takim sytuacjom zapobiegać?
- przede wszystkim dobrze jest gdy oglądamy bajki razem z dzieckiem, lub przynajmniej jesteśmy w pobliżu, by móc wyłapać takie wrażliwe momenty
- nie umniejszaj strachowi dziecka poprzez teksty typu: “Jak ty się możesz tego bać? Jesteś przecież już duża!”, “no co ty! nie przesadzaj, to tylko…”
- najlepiej jak najszybciej porozmawiać z dzieckiem o tym, co je przestraszyło i postarać się obniżyć napięcie z tym związane
- skup się na treściach adekwatnych do wieku, wiarygodne recenzje i propozycje wiekowe sprawdzisz na commonsensemedia.org – więcej informacji o tym portalu znajdzieś w moim wcześniejszym wpisie
- Ty najlepiej znasz swoje dziecko, więc zaufaj swojej intuicji w wyborze bajki
- proponuj dziecku różne bajki, aż trafisz na taką, która jest dla niego ok
Bajki i czas ekranowy nie rujnują życia naszym dzieciom. Ale żeby ten czas był wartościowy skupmy się nad tym co dzieci oglądają i co z tego wynoszą.
Photo by Caleb Woods on Unsplash