Kojarzycie ten moment, gdy ustalony czas ekranowy właśnie minął, przymierzacie się do wyłączenia urządzenia i nagle wasze słodkie dziecko, przed chwilą jeszcze odpoczywające przed bajką, zamienia się w małego potworka? Zaczyna krzyczeć, płakać, złościć się, że ono jeszcze tylko jedną bajkę chce, tym razem na prawdę, itp.
Jeśli wiecie o czy mówię, to uwierzcie mi – nie jesteście same. Czasem zdarzy się, że dziecko ma słabszy dzień, i mimo tego, że zazwyczaj współpracuje to nagle zaskoczy nas inną reakcją.
I jeśli nie zdarza się to za każdym razem to nie przejmuj się tak bardzo tym, że Twoje dziecko protestuje przy wyłączeniu bajki. Ty po prostu kończysz coś co sprawia mu przyjemność. Dzieci potrafią też mocno protestować, gdy każemy im kończyć zabawę na placu zabaw, albo nie chcemy czytać 20-tej książki na dobranoc. W tych momentach zazwyczaj nie jesteśmy zaniepokojeni – przyjmujemy to jako zwykłe dziecięce zachowanie. A prawda jest taka, że analogicznie jest z czasem ekranowym. Nie demonizujmy tej niechęci do zakończenia oglądania bajek ale skupmy się na strategiach, które pomogą dziecku w płynnym przejściu do następnej aktywności.
Jak uniknąć protestów przy wyłączeniu bajki?
- Spraw by czas ekranowy stał się rutynową częścią dnia.
Rutyna daje dziecku bezpieczeństwo i poczucie kontroli. Przewidywalność i powtarzalność czasu ekranowego sprawia, że dziecko nie jest zaskoczone końcem bajek. - Zaplanuj coś ciekawego do robienia zaraz po wyłączeniu bajki.
Zakończenie czegoś co sprawia przyjemność jest ciężkie. Zaraz po bajkach zaproponujmy coś ekstra co możemy zrobić razem z dzieckiem. Nasze zaangażowanie w następną aktywność jest bardzo pomocne. - Przypominaj 5 min przed końcem, że to już ostatnia bajka i za chwilę się kończy.
Dzieci nie mają dobrego poczucia czasu i nie lubią być zaskakiwane. Warto je uprzedzić, że czas bajek się kończy. - Na ostatnią minutę bajki usiądź razem z dzieckiem, w razie potrzeby weź na kolana i skończ z nim oglądać.
Obecność rodzica pomaga dziecku w regulacji emocji i poradzeniu sobie z ewentualnym rozczarowaniem. - Po wyłączeniu bajki porozmawiaj z dzieckiem o tym co mu się podobało w oglądanej historii.
Dzieci chętnie opowiadają, czego się dowiedziały. Rozmowa na temat ulubionych bohaterów pozwala na łagodne przejście od świata bajek do rzeczywistości. - Nastaw minutnik i umów się z dzieckiem, że gdy zadzwoni to znaczy że nadszedł koniec bajek.
Możesz też dać za zadanie wyłączenie tego alarmu – dziecko skupi się wtedy na tej czynności.
I staraj się też nie wyłączać bajki w połowie odcinka. Nikt tego nie lubi, dorośli również. Traktujmy dzieci tak jak my chcielibyśmy być traktowani.
Photo by Elizaveta Dushechkina on Unsplash