Czy istnieje coś takiego jak bajka edukacyjna?
Jakie warunki musi spełnić program, by można było uznać, że uczy czegoś dzieci i by ten czas spędzony na oglądaniu był w pełni wartościowy?
Nie dokopałam się do oficjalnych i sztywnych wytycznych, które nadają bajce łatkę „edukacyjna”. Albo ich nie ma, albo są dobrze ukryte.
Aczkolwiek na podstawie wielu wypowiedzi różnych ekspertów można wyróżnić kilka cech, które sprawiają, że dzieci wynoszą wiedzę z oglądanych bajek.
5 cech bajki edukacyjnej
- Ważne lekcje życiowe: dobre historie dla dzieci, czy to w formie drukowanej, czy na ekranie, oferują dzieciom cenne lekcje moralne i życiowe – od znaczenia pracy zespołowej i współpracy, poprzez rozwijanie pozytywnego obrazu siebie, przez to, dlaczego powinny jeść zdrową żywność, po konstruktywne sposoby rozwiązywania problemów.
- Pokazywanie rzeczy, które wykraczają poza codzienne życie dzieci: zaletą mediów cyfrowych jest to, że mogą przenosić dzieci w różne miejsca i czasy, pokazując im ludzi, miejsca i doświadczenia, do których nie mają dostępu w życiu codziennym. Np. zobaczą jak żyją słonie w Afryce, lub dzieci w Japonii.
- Pobudzanie kreatywności: dobry bajka dla dzieci nie jest biernym doświadczeniem, ale jest interaktywna i może pobudzić dziecięcą wyobraźnię i poszerzyć zainteresowania. Może np. inspirować do rysowania ulubionych postaci, wymyślania własnych historii lub skłonić do wypróbowania nowej aktywności, która była pokazana w programie.
- Promowanie dobrych wzorców do naśladowania: obserwowanie postaci, które rozwiązują problemy i konflikty, może pomóc dzieciom w budowaniu pewności siebie. Poprzez identyfikowanie się z dziecięcymi bohaterami dostają informację, że nawet będąc dzieckiem mają moc rozwiązywania własnych problemów.
- Prowokowanie do śmiechu i zabawy: nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się najlepiej przez zabawę i w momencie kiedy są zadowolone i zrelaksowane.
Bajki edukacyjne dla dzieci
1. Bal Słówek
Codzienne przygody kilku przyjaciół w przedszkolu – czy też bardziej w żłobku. Fajne, wpadające w ucho piosenki. Co jest w niej super, to sposób nauki nowych słówek.
2. Umizoomi
Bajka, która wprowadza dzieci w świat liczb i kształtów geometrycznych. W każdym odcinku para rodzeństwa wraz z pomocnym robotem pokazują dzieciom, że wiedza matematyczna przydaje się do rozwiązywania codziennych problemów.
3. Dora poznaje świat
Bajka interaktywna dla maluchów. Przygody dziewczynki, która zachęca do interakcji podczas oglądania oraz uczy angielskich słówek podczas swoich przygód.
4. Klub Myszki Miki
Przygody Myszki Miki i jej najbardziej znanych przyjaciół. Bajka zachęca do interakcji z bohaterami. Pokazuje i przy okazji uczy liczenia, kształtów, kolorów, zegara itp.
5. Tygrysek Daniel
Bajka o przedszkolaku, który doświadcza wielu typowych dla dzieci w tym wieku emocji i szuka sposobu na uporanie się z nimi. Oprócz tego porusza tematy zdrowego żywienia, nocowania poza domem, pokazuje różne zawody.
6. Magiczny autobus
Bajka dla starszych przedszkolaków. Klasyk z lat 90, którego drugi sezon niedawno wypuścił Netflix. Obie serie starają się wzbudzić ciekawość dzieci do świata przyrody w sposób, który jest zarówno zabawny, jak i edukacyjny. Bajka zachęca dzieci by kwestionowały wszystko, podejmowały przemyślane decyzje, poznawały fakty i rozwiązywały problemy.
7. Mądroboty
Pięć robotów ma za zadanie odpowiedzieć na zadane na początku pytanie i przez następne 20 minut działają z wykorzystaniem piosenek i przerywników komediowych. Tematy są niesamowite: od podstawowego – dlaczego niebo jest niebieskie, przez nieco bardziej tajemnicze – skąd się biorą frytki? aż do – jak działa komputer? Każdy odcinek kończy się powtórzeniem materiału, co jest bardzo ważne w procesie nauki.
8. Było sobie życie
Bajka dla starszych przedszkolaków. Kultowy serial z 1986 roku, który w niesamowity i przygodowy sposób tłumaczy jak działa ludzkie ciało. Dzieci dowiedzą się o układach i ich funkcjach, zębach, uszach itp. Czy trzeba komuś ten tytuł przedstawiać? 😉 Kreska może już stara, ale tematy nie uległy przedawnieniu i myślę, że pokolenie naszych dzieci może śmiało korzystać z tej serii.
A na koniec tak tylko wspomnę, żeby pamiętać, że nie samą nauką człowiek żyje i że czysto rozrywkowe bajki też są ok. Jeśli treść jest odpowiednio dobrana do wieku i wrażliwości dziecka to nie ma o co robić hałasu.
Photo by zhenzhong liu on Unsplash